У зв’язку з воєнним станом, введеним в Україні з моменту повномасштабного вторгнення РФ, діють обмеження на ряд конституційних прав громадян України. Зокрема, це стосується права власності на транспортні засоби. Про це пише mauto.

Юрист Євген Буліменко в своєму коментарі для РБК-Україна пояснив, чи мають право військові конфісковувати автомобілі у громадян України під час війни та чи передбачена за це компенсація власникам.

Згідно зі статтею 41 Конституції України, ніхто не має права незаконно позбавляти особу власності. Однак під час воєнного стану вилучення майна без компенсації його вартості дозволяється лише для майна, що в державній власності.

Водночас за словами Буліменка, за певних умов може бути здійснене примусове відчуження приватного автомобіля з попереднім або наступним відшкодуванням його вартості.

Хто ухвалює рішення про конфіскацію автомобіля

Юрист пояснив, що відчуження майна може бути здійснене тільки за рішенням військового командування, а саме:

  • головнокомандувача ЗСУ;
  • командувача Об’єднаних сил ЗСУ;
  • командувачів видів та окремих родів військ чи сил ЗСУ;
  • командувачів (начальників) органів військового управління;
  • командирів з’єднань, військових частин ЗСУ та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

Перед виконанням цього рішення необхідно отримати затвердження від відповідного органу Міністерства оборони та місцевих владних структур.

«Без зазначеного вище погодження може бути примусово відчужено лише майно, приватизоване в період воєнного стану та виключно в місцевостях, де ведуться бойові дії», — зауважив Буліменко.

Також вилучення приватного автомобіля передбачає обов’язкове оформлення акту про примусове відчуження майна. 

«Такий акт обов’язково підписується власником автомобіля, уповноваженими особами військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження майна, або військового командування чи органу, що прийняв таке рішення. Право державної власності на майно виникає з моменту підписання вказаного акта», — розповів юрист.

Крім того, перед початком цього процесу необхідно обов’язково встановити ринкову вартість автомобіля, яка може бути оскаржена власником у судовому порядку.

Що буде за порушення правил вилучення автомобіля

Буліменко зазначає, що порушення установленої законодавством процедури примусового відчуження майна під час воєнного стану не лише надає власникові майна можливість захистити своє право на власність у судовому порядку, але й може призвести до кримінальної відповідальності для осіб, що здійснили незаконне примусове відчуження транспортного засобу.